V prvním díle článku o stromech ve vinicích jsme se podívali do historie společného pěstování vinné révy a stromů. Ve druhém díle jsme vybírali vhodné typy stromů. Ve třetím pokračování se dočtete, jaké konkrétní druhy vinaři volí nejčastěji a jak na jejich výsadbu.
Jaké stromy jsou do vinic nejvhodnější?
Názory vinařů se značně liší. Často jsou založeny na subjektivním hodnocení a zkušenostech, které nelze obecně přebírat.
Někteří se bojí vysazovat třešně kvůli špačkům. Vinaři na Znojemsku do svého vinohradu třešně vysazují s tím, že v době zrání třešní jsou u nich pouze místní špačci, zatímco v době zrání hroznů přiletí špačci ze širokého okolí i ze severní Evropy, takže pár třešní v jejich vinohradu na populaci nemá žádný vliv.
Jedni vinaři preferují z prostorových důvodů pouze malé stromy, jiným je to jedno, protože počítají s vyvětvováním do výšky 3-6 metrů a udržováním řídké, pro světlo polopropustné koruny, která zastiňuje révové keře tak akorát.
Kratší je výčet stromů, které do vinohradu nepatří:
- habr, protože příliš stíní
- buk, protože je vlhkomilný (většina vinohradů je na suchých místech, takže by špatně rostl) a příliš stíní
- jehličnany
Ve vinicích se nejčastěji pěstují:
- topoly
- jilmy (ty jsou méně vhodné, protože trpí nemocí grafiózou jilmů)
- moruše
- javory babyka
- vinohradnické broskvoně
- oskeruše
- mandloně
- hrušně
- třešně
Jinak lze ve vinohradech pěstovat všechny druhy stromů, které jsme zmiňovali ve druhém díle článku.
Proč sází vinaři stromy do vinice?
Jean-Baptiste Cordonnier z Vinařství Anthonic z Bordeaux rád mluví o agrolesnictví jako o triptychu – o třech pilířích, které se vzájemně doplňují a přispívají k větší odolnosti révy vůči klimatickým změnám a chorobám a zároveň posilují půdní život, biodiverzitu a fixaci uhlíku:
1. živé ploty (ekologické koridory)
2. ozelenění meziřadí (vyživuje půdu a chrání ji před přehřátím)
3. stromy (zmírnění klimatických výkyvů, tvorba mykorhizní sítě)
Považuje ekologické zemědělství za téměř nepostradatelné, protože přípravky na ochranu rostlin a minerální hnojiva mohou poškodit mykorhizní houby, které jsou jedním ze základních kamenů systému.
Jak vysadit stromy
Vykopat jamku, vložit sazenici, zasypat a oplotit. Vypadá to sice jednoduše, ale pokud nechcete být zklamaní, podívejte se na návodný článek, který vás převede výsadbou stromů krok za krokem.
Naznačili jsme, že nejen stromy, ale i keře patří do vinic. V příštím díle této série vám povíme, jaké keře jsou vhodné a jak o ně pečovat.
Podívejte se na ostatní články ze seriálu Stromy ve vinici:
- Stromy ve vinici: úvod
- Stromy ve vinici: jak dobře vybrat?
- Stromy ve vinici: zkušenosti vinařů
- Stromy ve vinici: keře
fotogalerii
fotogalerii
fotogalerii