Jak majitelka půdy na Hané našla toho pravého pachtýře?
Půdu dostali zpět až po roce 1989. Sice všechnu, ale bez potřebného zázemí a zemědělských strojů, které jim už nikdo nenahradil. K hospodaření se nevrátili a stejně jako většina ostatních vlastníků půdu museli pronajmout. Nejprve jednomu zemědělci ve vesnici, později místnímu družstvu. Když dostala Marta půdu od rodičů, začala se o ni víc zajímat. Přečetla si, že ročně zmizí z polí v důsledku eroze obrovské množství ornice a pozemky se tak znehodnocují. Stejně tak na polích, které má přímo za domem viděla, jak často jsou postřikované syntetickými hnojivy a pesticidy. Trápilo jí to a rozhodla se s tím něco udělat.
„Půda je základ všeho, bez ní bychom nebyli. Kdy pochopíme, že bez půdy nebudeme žít, mít vodu?“
Jednání s ním bylo zcela odlišné, než na jaké byla zvyklá s družstvem. Ukázal jí polnosti, na kterých hospodaří, a vysvětlil jí jak. Hned věděla, že to je člověk, kterému chce svěřit svou půdu. Nakonec se domluvila i se sadařem a přímo za domem jí roste krásný švestkový sad.
Když chtěla odejít z družstva, nabídli jí vyšší pachtovné. Řekla jim, že to pro ni není to nejdůležitější. Raději si nechá stávající pachtovné, protože půda je pro ni přednější. I když přiznává, že pachtovné je příjem do rodinného rozpočtu, ještě důležitější je zachování hodnoty nemovitosti, která by s poškozenou půdou výrazně klesala.
O svou půdu se i s ohledem na historické zkušenosti stále bojí. Prodat ji rozhodně nechce a dodává, že kdyby bylo zle, bude je půda živit.