Mikroplasty III: V půdě nezůstanou a lezou nám do zelí
Když rostlina roste v kontaminované půdě
Mikroplasty mohou měnit půdní podmínky (např. zvyšují pH půdy), ovlivňují půdní faunu a také bakterie, které jsou pro dobré fungování půdy potřeba. V půdě se schovávají jak konvenční, tak biodegradovatelné mikroplasty (dále bioplasty), které na půdu a na rostliny působí jinak. Bioplasty, které jsou vnímané jako „lepší plasty“, mohou mít ale dokonce více negativních vlivů na růst rostlin než konvenční mikroplasty.Například fazole. Když je v půdě přítomen polyethylen (který známe např. z pytlíků na pečivo), fazol obecný (Phaseolus vulgaris) má větší listy a v nich relativně méně chlorofylu. Kořeny má delší a má výrazně více drobných kořínků, než kdyby v půdě polyethylen nebyl. Celkový růst rostliny ale není významně ovlivněn. Naopak bioplast v půdě (konkrétně PLA) způsobuje, že fazol má méně biomasy v kořenech, ve výhoncích, v listech i v plodech. Je prostě menší. Zemědělci a koneckonců i my jako konzumenti přitom chceme co největší úrodu.
Když se mikroplasty dostanou do rostliny
Mikroplasty se z půdy dokáží dostat i přímo do rostliny. Rostlina svým způsobem mikroplasty sbírá. Na čepičce kořenů se tvoří „sliz“, aby kořeny lépe klouzaly hlouběji do půdy, a v tomto slizu se mikroplasty dokáží zachytit. Do rostliny samotné potom pronikají mezibuněčným prostorem. Jakmile se dostanou do středu kořene, mohou migrovat do stonku a listů skrz vaskulární systém rostliny. Dokud jsou mikroplasty v kořenech nebo stoncích, mají tendence se shlukovat a tvořit řetězce, ale v listech se rozpojují a každá částice je zde sama za sebe.Jablko je více kontaminované než hruška. Když sníme stogramové jablko, dostaneme do sebe spolu s ním skoro dvacet milionů malých mikroplastů velkých zhruba 2 mikrometry (0.002 mm). Co do množství mikroplastů je na tom lépe zelenina. Stogramová mrkev v sobě má jen asi polovinu toho, co obsahuje jablko, ale plasty jsou průměrně ještě o půl mikrometru menší, což nemusí být zrovna dobře. Pokud se chceme vyhnout konzumaci mikroplastů, pak je ale nejlepší salát – ve sto gramech salátu je mikroplastů „jen“ pět milionů, zato jsou tu mikroplasty největší (2.5 mikrometru).
Zvířata jsou jako rostliny
Mikroplasty se dostávají i do zvířat, která je jednoduše jako my prostě sní. Jedí velké kusy plastů, např. plastovou mulčovací fólii nebo igelitové sáčky, které se kousáním a dále procesy v břiše zvířete rozpadnou na mikroplasty. Druhá cesta, jakou se do zvířat dostanou, jsou z krmiva, které může být znečištěné mikroplasty, nebo z rostlin, které spásají.Když chceme zjistit, kolik mikroplastů zvířata jedí, zkoumáme jejich výkaly. Přímo v jejich těle je ale znečištění ještě větší. Ve španělském výzkumu se ukázalo, že ovce mají ve výkalech průměrně 997 částic na kg, přitom v zemědělských půdách v této oblasti jich je ještě jednou tolik. Množství mikroplastů se liší od ovce k ovci. Zpravidla jich je obsaženo více ve výkalech starších ovcí. Mikroplasty jsou ale ve výkalech jak ovcí pasoucích se v blízkosti polí s plastovou mulčovací fólií, tak ovcí žijících v ovčíně.
Co se děje s mikroplasty, které sníme my? Mohou nám ublížit? Jaké potížisty spolu s mikroplasty v sobě nosíme? O tom se dočtete v dalším díle seriálu o mikroplastech v půdě a zemědělství.
Zdroje
BERIOT, N., PEEK, J., ZORNOZA, R., GEISSEN, V., LWANGA, E. H. (2021): Low density microplastics detected in sheep faeces and soil: A case study from the intensive
vegetable farming in Southeast Span. Science of the Total Environment, 755(2021).
https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2020.142653
CONTI, G. A., FERRANTE, M., BANNI, M., FAVARA, C., NICOLOSI, I., CRISTALDI, A., FIORE, M., ZUCCARELLO, P. (2020): Micro- and nano-plastics in edible fruit and vegetables. The first diet risks assessment for the general population. Environmental Research, 187(2020), p. 109677. https://doi.org/10.1016/j.envres.2020.109677
EBERE, E. C., WIRNKOR, V. A., NGOZI, V. E. (2019): Uptake of Microplastics by Plant: a Reason to Worry or to be Happy? World Scientific News, 131(2019), pp. 256–267.
MENG, F., YANG, X., RIKSEN, M., XU, M., GEISSEN, V. (2020): Response of common bean (Phaseolus vulgaris L.) growth to soil contaminated with microplastics. Science of the Total Environment, 755(2021), p. 142516. https://doi.org/10.1016/j.scitotenv.2020.142516
Podívejte se na ostatní články ze seriálu Mikroplasty:
- Mikroplasty I: Jak vám chutná kreditka?
- Mikroplasty II: Zemědělství přetéká plasty
- Mikroplasty III: V půdě nezůstanou a lezou nám do zelí
- Mikroplasty IV: Pro naše těla jsou nebezpečný vetřelec, o kterém máme ještě hodně co zjišťovat
- Mikroplasty V: V půdě dělají hrozné věci – třeba zhoršují sucho
- Mikroplasty VI: Zákaz hnojiv s řízeným uvolňováním živin. Obsahují mikroplasty. Co je nahradí?