Není mulč jako mulč
Mikroplasty se uvolňují z plastových skleníků, z plastových fólií a netkaných textilií používaných k mulčování, z polymerů, kterými se obalují jednotlivé granule hnojiva s řízeným uvolňováním živin, ze zavlažovacích hadic nebo ze silážních plachet. Plasty pomáhají zemědělcům v produkci plodin, ale během jejich používání a následné špatné likvidaci vytvářejí velké množství mikroplastů, z nichž část skončí v pěstovaných produktech, které potom sníme.Půda krytá mulčem je odolnější vůči erozi nebo vysychání. Je to opatření, které může zlepšit stav půdy. Je ale potřeba mulčovat správně. Máte za domem záhon s jahodami a používáte netkanou mulčovací textilii? Vlivem slunečního záření, deště nebo kyselin v půdě tato textilie degraduje a uvolňuje do půdy mikroplasty. Správný mulč je tvořen odumřelými rostlinnými zbytky, které se rozkládají a uvolňují do půdy živiny. Naproti tomu netkaná textilie půdu „obohatí“ maximálně tak o plasty. Mulčování plasty je jedním z největších zdrojů mikroplastů v zemědělství.
Mikroplasty sypeme přímo na pole
Hnojiva s řízeným uvolňováním živin (CRF – controlled-release fertilizers) si můžeme představit jako malou kuličku hnojiva obalenou nejčastěji plastem. Tento obal je „naprogramovaný“ na dobu, kdy se má hnojivo do půdy uvolnit, což záleží nejčastěji na teplotě a vlhkosti půdy. CRF jsou někdy prezentovány jako udržitelné, protože se těmito hnojivy předchází přehnojení a je potřeba méně pojezdů zemědělské techniky. Takto se mohou aplikovat také pesticidy a i jednotlivá semínka mají někdy podobný obal.Nejčastěji se na obal používají plasty, které jsou díky svému rozměru samy o sobě primárními mikroplasty. Zemědělec tak úmyslně znečišťuje svoje pole. Obaly zůstávají v půdě i dlouho poté, co bylo hnojivo, pesticid nebo semínko uvolněno. I díky těmto praktikám je zemědělství větším přímým znečišťovatelem životního prostředí primárními mikroplasty než například kosmetika, jejíž problematika se již dostala více do popředí.
Z kuchyně na kompost, z kompostu do půdy
Někdy mikroplasty na pole posílají i nezemědělci. Kompost si může každý udělat na zahrádce, ale ve velkém vzniká třeba v městských kompostárnách. Můžeme tak ovlivnit, co se dostane do půdy. Bezpochyby sem patří zbytky zeleniny a ovoce jako jsou slupky nebo ohryzky. Za zvážení stojí už skořápky od vajíček, které se v některých kompostárnách nestihnou rozložit. A co třeba takové čajové sáčky?I obyčejné papírové čajové sáčky mohou být až z 25 % z plastu. Rozhodně by se tak neměly vyhazovat do bioodpadu, ačkoli je tam někteří vyhazují. Už vůbec se do hnědé popelnice nesmějí vyhazovat plastové čajové sáčky, i kdyby byly z bioplastu – nejen že si z nich do jednoho šálku čaje vylouhujete až 3,1 miliard mikroplastů, další mikroplasty by se uvolňovaly do kompostu a do půdy po aplikování kompostu. Tyto sáčky poznáte tak, že jsou většinou ve tvaru pyramid.
Některé papírové kelímky, například na kávu s sebou, o sobě také tvrdí, že jsou kompostovatelné. Většinou jsou ale zevnitř potaženy vrstvou plastu, takže když skončí na kompostu, bude tam nejen papír, ale i plast, který se bude rozpadat na menší a menší částečky.
Přidávat kompost do půdy je dobrá praxe, je alternativou pro statková hnojiva. Obohacuje zemědělskou půdu o organickou hmotu, které v současnosti v české půdě ubývá. Větší obsah organické hmoty pomáhá zadržovat vodu v půdě, pomáhá předcházet erozi a poskytuje rostlinám potřebné živiny. Když bioodpad vyhazujeme do hnědých popelnic, děláme tím službu půdě. Je ale potřeba dávat si pozor na to, co na kompost patří.
Všechno souvisí se vším. Z plastů se na poli stanou mikroplasty, ty se dostanou do rostlin a plodů, které potom sníme my anebo zvířata, která chováme na maso. Jak mikroplasty dokáží migrovat z půdy až do takové jahody? Nebo do ovce? Co udělají mikroplasty v půdě s fazolemi? O tom se dočtete v dalším díle seriálu o mikroplastech v půdě.
Zdroje
FAO. 2021. Assessment of agricultural plastics and their sustainability. A call for action. Rome. https://doi.org/10.4060/cb7856en
CIEL. 2022. Sowing a Plastic Planet: How Microplastics in Agrochemicals Are Affecting Our Soils, Our Food, and Our Future. https://www.ciel.org/reports/microplastics-in-agrochemicals/
ECO-CYCLE. 2018. Microplastics in Compost. Environmental Hazards of Plastic-Coated Paper Products. https://www.ecocycle.org/files/pdfs/microplastics_in_compost_summary.pdf
Foto [1]. Simple Ecology, 2018. https://www.simpleecology.com/blog/brewing-tea-with-zero-waste
Podívejte se na ostatní články ze seriálu Mikroplasty:
- Mikroplasty I: Jak vám chutná kreditka?
- Mikroplasty II: Zemědělství přetéká plasty
- Mikroplasty III: V půdě nezůstanou a lezou nám do zelí
- Mikroplasty IV: Pro naše těla jsou nebezpečný vetřelec, o kterém máme ještě hodně co zjišťovat
- Mikroplasty V: V půdě dělají hrozné věci – třeba zhoršují sucho
- Mikroplasty VI: Zákaz hnojiv s řízeným uvolňováním živin. Obsahují mikroplasty. Co je nahradí?