Vlastníte půdu? III: Co se děje na vašem pozemku?
Orná půda
Na leteckých snímcích lze pozorným okem zjistit množství dalších informací o vašem poli. Největší význam má prověřit směr orby vůči vrstevnicím, druh pěstované plodiny a erozní události.
Na obrázku níže je vidět bíle zvýrazněný půdní blok, který zemědělec neobhospodařuje po vrstevnicích, ale směrem dolů z kopce. Světlá místa upozorňují na ztráty ornice vlivem eroze, která půdu nenávratně odnáší z pole pryč ve směru modré šipky. Tento půdní blok má přes 30 ha. Po delší straně (směr orby) má délku 850 m, na užší straně 400 m. Vhodným protierozním opatřením je bezorební způsob hospodaření nebo strip-till, pěstování meziplodin a změna směru obhospodařování pozemku (po vrstevnicích, t.j. po užší straně). Pokud zemědělec bude tímto způsobem hospodařit nadále, brzy na poli nezbyde žádná ornice.
Žlutohnědé pásy v pravidelných rozestupech po vrstevnicích na zeleném poli vpravo nahoře od bíle zvýrazněného půdního bloku jsou kolejové řádky od traktoru v porostu obilovin (pšenice, ječmen). Znamená to, že zemědělec na jaře vyjel na pole hnojit nebo stříkat plodinu přípravky na ochranu rostlin. Žádné stopy po erozi nejsou patrné. Toto pole je z hlediska ochrany půdy před erozí opečováváno vzorně.
Na příkladu níže je vidět dlouhodobě špatné hospodaření na orné půdě. Přes celý půdní blok, který je silně erozně ohrožený, prochází významná odtoková linie (modrá čára s červeným přerušováním). V jejím místě je na pozemku vidět nezapojený porost plodiny, protože osivo již krátce po výsevu odnesla eroze spolu s ornicí pryč. Preventivní opatření chránící půdu před erozí jsou stejná jako v předešlém případě.
V posledních letech se v LPISu eviduje i druh pěstované plodiny. Díky dlouhodobému leteckému snímání pozemků si můžete zkontrolovat, jestli skutečně pěstovaná plodina odpovídá deklaraci plodin odeslané do systému zemědělcem, ale také to, jaké plodiny byly pěstovány v předešlých letech, kdy se v LPISu druh plodiny neevidoval. Zjistíte tak, jestli má zemědělec pestrý osevní postup.
Pokud jsou letecké snímky pořízený v době květu, žlutá pole signalizují pěstování řepky nebo hořčice.
Zelené půdní bloky v různých odstínech mohou představovat široké spektrum pěstovaných plodin na orné půdě (obilí, jetel, vojtěšku) nebo travní porosty. Pokud jsou v nich pravidelné světle hnědé čáry, bude se jednat o ornou půdu konvenčního zemědělce, po přejezdech traktoru (hnojení, postřiky). Souvislá plocha představuje pole ekologického zemědělce nebo travní porosty (zde nejsou kolejové řádky od traktoru, protože tyto plochy se nestříkají).
Louky a pastviny
U luk si můžete snadno zkontrolovat jestli je zemědělec řádně seče nebo pase. A nejen to. Můžete rychle prověřit i to, co nemusí být vidět při fyzické obhlídce v terénu, zvláště pak, pokud se jedná o větší a členitější pozemek.
Seče zemědělec celou louku naráz nebo postupně mozaikovitě, což je důležité pro podporu biodiverzity včetně opylovačů? Není pastva zvířat příliš intenzivní? Nedochází nadměrnou pastvou k poškození travního drnu a k erozi?
Přepínáním mezi stávajícími a historickými leteckými snímky můžete zkontrolovat, jestli je pozemek řádně obhospodařovaný a nedochází k jeho zarůstání náletovými dřevinami nebo na vlhkých místech rákosem.
Podívejte se na ostatní články z tohoto seriálu: